Ofsetová tlač

Ofsetová tlač znamená

Ofsetová tlač je už klasickou metódou tlače väčšiny tlačovín. Spoločnosť REPRESS využíva ofset od samého začiatku svojej existencie, keď fungovala predovšetkým ako ofsetová tlačiareň. Ofsetová tlač umožňuje jednostrannú a obojstrannú tlač, jednofarebnú a plnofarebnú tlač – CMYK, alebo ofsetovú tlač možno doplniť ďalšími farbami tlače podľa vzorkovníka Pantone. Naše ofsetové tlačiarenské stroje dokážu tlačiť až do formátu B2+ (54 × 72 cm) na ofsetový papier, natieraný alebo grafický papier, rovný papier, recyklovaný papier, samolepiaci alebo štruktúrovaný papier, farebný papier, v rozsahu gramáže papiera od 60 do 350 g/m2 alebo dokonca na skladaný kartón s hrúbkou až 0,8 mm. Tlačoviny vieme aj spracovať (skladanie, bigovanie, perforácia, číslovanie, šitá väzba, lepená väzba), tlačoviny vieme aj povrchovo upraviť tlačovým lakom (plochý a parciálny lak) alebo lesklou a matnou lamináciou.

Výhody ofsetovej tlače

Ofsetová tlač je v podstate plošná aj nepriama tlač. Výkonný ofsetový tlačový stroj (napríklad Dominant alebo Roland) zabezpečuje, aby sa priama tlačová farba (CMYK alebo Pantone) preniesla z vyrobenej formy (tzv. metalízéra) najprv na gumový tlačový valec a odtiaľ kontaktne na papier. Farba tak môže priľnúť prakticky na akýkoľvek povrch, aj keď nie je úplne hladký, ofsetová tlač umožňuje tlačiť aj jemné detaily na menej kvalitný papier, tlač je farebne verná, kvalitná aj pri veľkých farebných plochách. Ofsetová tlač je vhodná pre väčšie náplne tlače, od stoviek až po tisíce kusov, až po veľkoobjemové, prakticky neobmedzené množstvá. Veľkou výhodou ofsetovej tlače pri väčších nákladoch sú nízke náklady na jeden kus.

Tlačoviny pre ofsetovú tlač

Ofsetová tlač je najpoužívanejšou technikou tlače, najmä pri väčších nákladoch. Touto metódou možno vytlačiť takmer čokoľvek, malý jednofarebný leták, farebnú pohľadnicu alebo plnofarebnú publikáciu. Ofsetovou tlačou môžeme tlačiť širokú škálu tlačovín:

  • letáky a plagáty
  • dodacie listy, faktúry, hlavičkové papiere, hlavičkové papiere a iné firemné tlačivá
  • poznámkové bloky, vstupenky, brožúry, brožúrky
  • bulletiny, časopisy, knihy
  • etikety, pohľadnice, zakladače, kalendáre
  • zložky, účtenky, rozety, nálepky

A ďalší tovar väčšieho nákladu, na rôzne typy papiera, čiernobiely a farebný, jednostranný aj obojstranný, až do formátu B2+ (54 × 72 cm), 60 až 350 g/m2.