Kníhtlač / Razenie

Historická, ale stále dobrá metóda, ktorá sa opäť stáva žiadanou

Ďalšou tlačovou technológiou, ktorú tlačiareň REPRESS Hodonín využíva od začiatku svojej činnosti (1992), je klasická typografia – tlač zhora. Táto technológia tlače umožňuje výrobu kvalitných výrobkov a špeciálnych operácií. Typografický stroj už nie je bežným vybavením tlačiarní a reklamných agentúr. Vyžaduje si vysokokvalifikovanú obsluhu a servis, ale na druhej strane prináša skvelé výsledky.

Keď Johann Gutenberg v polovici 15. storočia vynašiel túto tlač z výšky, pôvodne známu ako mechanická reprodukcia textu, netušil, ako sa metóda letterpressu zdokonalí a technologicky rozšíri a čo všetko umožní. Preto je typografia jedným z hlavných technologických smerov spoločnosti REPRESS. Je ideálna na špeciálne tlače menších nákladov, ako aj na reliéfne tlače, tepelný rez, výsek, číslovanie, perforáciu alebo niektoré knihárske práce.

Letterpress – možnosti sú široké

Na tlač textu, čiar alebo grafiky, reliéfnu a tepelnú razbu sa používa tlačová forma nazývaná plate-stamp, vyrobená z vysokokvalitného kovového materiálu alebo špeciálneho plastu, ktorá sa po nanesení farby pritlačí na povrch. Základnou metódou typografie je teda farebná tlač a potlač hárkov, od jednofarebnej až po presnú ofsetovú alebo viacfarebnú reprodukciu.Umožňuje tiež tlač s bodovými farbami Pantone. Efektnou možnosťou, ktorú ponúka typografia, je irisová tlač, t. j. prechod farieb. Takzvaná slepotlač alebo reliéfna tlač umožňuje hlboký alebo vysoký reliéf do materiálu. Špeciálnym druhom tlače je termotlač (nazývaná aj termotlač, embosovanie, horúca razba, horúci reliéf, zlatotlač, slepotlač alebo 3D reliéf), t. j. potlač materiálu špeciálnou vrstvou (metalickou, pigmentovou alebo špeciálnou holografickou) pomocou tepla a tlaku. Hologram sa môže týmto spôsobom aplikovať aj pomocou optického snímača a čítačky.

Môžeme potlačiť papier, fóliu, samolepiacu fóliu, kartón alebo iné materiály do veľkosti 350 × 570 mm. Nemáme problém s papierom od minimálnej používanej gramáže 56 g/m2 až do hrúbky 2 mm alebo do gramáže 600 g/m2. Disponujeme klasickou technológiou tlače z povrchu na povrch a z povrchu na valec, pri ktorej sa dosahuje výrazne vyšší prítlak.

Nielen tlač, ale aj reliéfna tlač, termotlač, horúca tlač, zlatá tlač, slepotlač, výsek, bigovanie, číslovanie…

Okrem spomínanej farebnej tlače je obľúbená aj reliéfna tlač a termotlačiareň, na ktorú sa dobre hodí typografia.Vaša vizitka alebo možno obal či pozvánka budú zaujímavo výrazné a odlišné. Vďaka našim skúsenostiam a záujmu našich zákazníkov je termoformovanie vhodné najmä na výrobu etikiet na víno a medailí a grafických doplnkov k tlačovinám. Vínna etiketa, či už papierová alebo zo samolepiacej PVC fólie, s termoplastickým výsekom pôsobí exkluzívne. Tým sa však naše možnosti nekončia.

Dokážeme vyrezať akýkoľvek tvar, od etikiet až po kartón.Vaše tlačené materiály môžeme aj očíslovať. Bežnou operáciou je perforácia alebo bigovanie.